AE DESIGN & CO. İNŞAAT ve YAPI ELEMANLARI

MİMARLIK LÜKS DEĞİL GEREKLİLİKTİR.”BİZİMLE ÇALIŞIN”

İnsanı hayatta en çok heyecanlandıran şeylerin başında yeni bir yaşam alanı gelir. Eğer elinizde tamamen kendi istek ve tarzlarınıza göre yaşamak için fırsatlar bulunuyorsa, heyecan katsayısı daha da artar ve özenle yeni yaşam alanınızı oluşturmaya başlarsınız. Bir mimarlık ofisinin kapısından içeri girip, hayallerinizi en iyi şekilde nasıl anlatacağınıza dair bir rehber oluşturduk. Uzmanlar, sizi ne kadar iyi anlarsa, ortaya o kadar tatmin edici bir sonuç çıkar.

Mimarsız Proje Çizimi

Bir mimar olmadan çalışmaya başlayabilirsiniz. Her şey de yolunda gidiyor gibi görünebilir. Yepyeni bir yaşama başlarken, mimari proje çizimini uzmanlara danışman yapıp inşaata başladıktan sonra karşınıza hiç tahmin etmediğiniz aşırı saçma hatalar ve eksiklerle karşılaşabilirsiniz. Mimarların, yapı çizimi öncesinde, sırasında ve sonrasında sahip oldukları öngörü, evinizin gerçekten hayallerinizi süsleyen bir yapı olarak ortaya çıkmasını sağlar. Kolay gibi görünen hiçbir detay aslında kolay değildir ve mimar, bu konuda projeyi çizerken sizi olabilecek en iyi şekilde aydınlatır.

Neden Mimarlık Ofisi ile Çalışmalısınız?

Çoğu insan bir şeyler inşa etmenin zorluğunu kendini bir inşaatın ortasında birçok eksik ile baş etmeye çalışırken yaşarken bulur. Eksik malzemeler, yanlış ölçüler, bir türlü ne istediğinizi anlamayan ustalar, yanlış renkler, istemediğiniz eşyalar derken ipin ucunun kaçması oldukça doğaldır. Fakat mimarlar bu tarz şeyler yaşamamanız için titizlikle çalışır ve isteklerinizi herkesten daha iyi anlar. Bu yüzden mimari proje çizimi aşamalarında da sürekli iletişim halinde olurlar ve emin olmadan hiçbir değişiklik yapmazlar. Kendinizden emin bir şekilde isteklerinizi ancak mimarlık ofisinde dile getirebilirsiniz. Hayalinizdeki yapıya kavuşmak da bir mimarın planları vasıtasıyla gerçekleşebilir.

mimar,çizim, mimari proje

Mimari çizimler, mimari projelerin yapı taşlarıdır ve bir profesyonel tarafından detaylandırılmalıdır.

Büyük Resme Bakabilmek

Mimarlar büyük resmi görebilirler. Mimari çizim sadece duvarlar ve tavan ile sınırlı kalmaz. Genel bir çevre düşünürler ve onu tasarlarlar. Ayrıca inşaat süresine de aşina oldukları için sizin düşünemediğiniz bina planlarının detaylarını düşünebilirler. İhtiyacınız olan heyecanlı, dinamik bir ortam yaratabilirler. Siz de bu ortamda hem mutlu olabilir hem çalışabilir hem de huzurla yaşayabilirsiniz.

Mimarlar Probleme Odaklanır ve Problemi Çözer

Birçok proje bir istek veya ihtiyaç doğrultusunda oluşur. Öngöremediğiniz birçok gelişmeyi onlar çoktan tecrübe etmiştir. Mimarlar, yaratıcı çözümler üretmek üzerine eğitim görürler. Bu yaratıcı çözümler de mimari proje çizim bedeli olarak karşınıza çıkar. İhtiyaç ve isteklerinize göre bir çizim bedeli ile karşılaşmaya hazırlanın. Birçok mimardan farklı fiyat teklifleri alarak, bütçenize ve hayallerinize en uygun seçeceği bulabilirsiniz.

Mimarlar,  Ekonomik Çözümler Sunar

Bir mimarla çalışarak oluşturacağınız mimari proje çizimi sonucunda sandığınızdan çok daha az para harcayabilirsiniz. Kendi başınıza ortaya çıkardığınız bir ev planında hesaplayamadığınız ve öngöremediğiniz bir çok inşaat probleminin doğacağını unutmayın. Mimarlar bu konuda sizden çok daha tecrübeli oldukları için doğru adımları atar ve doğru malzeme seçimlerini sunar. Böylece doğru malzeme seçimi ile ekstra harcamalardan da kaçınırsınız. Isı yalıtımı, ses, pencere, duvar, duvar kağıdı gibi konularda sizi en uygun maliyetlere yöneltecek bir mimar bulursanız, hayalinizdeki projeyi ortaya çıkarmak sandığınızdan çok daha kolay olacaktır.

Doğru Mimar Nasıl Bulunur?

Her mimarın kendine ait bir tarzı ve özelliği vardır. İsteklerinize karşı yaklaşımı, çalışıp çalışamayacağınızı da belirler. Hayallerinizle ilgili çok fazla olumsuz yorum yapan bir mimar yerine, doğrusunu size detaylı bir şekilde açıklayacak bir mimara proje çizdirmek çok daha mantıklı olacaktır. Eğer daha önceden çalıştığınız bir mimar varsa ve memnun kaldıysanız, tekrar onu aramaktan bir zarar gelmez. Hem tanıdığınız ve güvendiğiniz bir mimarla çalışırsınız hem de kendinizi anlatmakla vakit kaybetmezsiniz çünkü zaten sizi tanıyordur.

Mimar ile Takım Olabilmek

En iyi yapı mimar ve ev sahibi bir takım olarak çalıştığı zaman ortaya çıkar. Mimari proje çizimi sırasında aktif rol oynamaktan çekinmeyin. Sonuç olarak sizin hayalleriniz gerçeğe dönüşecek ve bunu en iyi yapabilecek kişi de mimarınız. Bir takım olarak çalışıp tüm kararlara saygı gösterdiğiniz zaman, kararlarınız da ortak bir şekilde yol alır ve kusursuz bir takım çalışması sonucunda ortaya hemen içinde yaşamak veya çalışmak isteyeceğiniz bir mimari proje ortaya çıkar.

Anlaşma Süreci

Mimari proje çizimi sürecinde, mimarınızı seçtikten sonra bir anlaşma süreci başlar. Bu anlaşma sürecini bir sözleşme ile mühürlemek yapabileceğiniz en doğru adımların başında geliyor. Bu anlaşma iki tarafında şartlarına uyabileceği şekilde yazılmalıdır. Gerekirse bir avukattan yardım da alabilirsiniz. Yazılı bir anlaşma hem sizin hem de mimarın daha rahat olmasını sağlar. Standart mimari proje çizimi kontratlarından da yararlanabilirsiniz. Örnekler ve mimarınızın da önerileri doğrultusunda en doğru anlaşmayı ortaya çıkarabilir ve gülen yüzlerle bu sözleşmeleri rahatça imzalayabilirsiniz.

bina,mimari yapı, dış cephe

Hayalinizdeki bina ya da daire tasarımına kavuşmak için birkaç adımı tamamlamanız gerekir.

Adım Adım Hayalinizdeki Mimari Projeye Kavuşma

Birinci adım: İhtiyaçları Belirleme

Öncelikle mimar ile birlikte ihtiyaçlarınızı tartışın. Kaç odaya ihtiyacınız olacak, ne kadar boş alana ihtiyacınız var ve temel ihtiyaçlarınız nedir gibi konuları masaya yatırın. Mimarınıza kulak verin ve size yapacağı önerileri dikkatle dinleyin.

İkinci adım: Sistematik dizayn ve eskizler

Mimar bu adımda size bazı örnek çizimler getirir. Bu çizimlere sistematik dizayn deniyor. Bu çizimlerde evinizin genel hatları ortaya çıkar. Bazı mimarlar bu süreçte modeller de hazırlar ve 3D programlarla görmenizi sağlar. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce bu çizim ve modeller üzerinde ciddi şekilde bir düşünme süreci gerekir.

Üçüncü Adım: Tasarım Geliştirme

Kararlarınızın iyice belirginleştiği bir mimari çizim sonrası, bu sefer mimar daha detaylı çizimler ortaya çıkarır. Odaların ayarlanması, boş mekanların kullanıma ne kadar açık olduğu, ne kadar eşya kullanmanız gerektiği gibi konular, bu çizimde daha da kendini ortaya çıkarır. Doğru şekil ve tasarımla buluşmak için bu mimari çizimler oldukça önem taşır. Ayrıca bu süreçte biraz daha malzemelerin neler olacağı, renk seçimleri ortaya çıkar.

Dördüncü Adım: Müteahhit ile Anlaşma

Mimar çizimlerini sizin kadar iyi anlayan bir müteahhit bulma zamanınız geldi. Mimar bu süreçte müteahhite bazı öneri ve yönlendirmeler yapabilir. Bu seçimi yaparken mimarınızdan da yardım alabilirsiniz. Mimarın en kolay anlaşacağı müteahhit ile anlaşmak, daha kolay bir yapım sürecini beraberinde getirecektir.

Beşinci Adım: İnşaat Yönetimi

Müteahhit fiziki olarak evinizi inşa etmeye başlarken, mimar da sizi planlara göre ilerlediğine dair bilgilendirebilir. Bu kontroller hayati önem taşır. Mimarın çizdiği projenin dışında bir adım atıldığı zaman mimar direkt olarak olaya müdahale edebilir ve sizinle tekrar bu konuyu görüşmek isteyebilir. Mimarınız ile anlaşırken, inşaat sürecinde gözlem yapmaya geleceğini konuşmayı unutmayın. Baştan anlaştığınız bu madde doğrultusunda, inşaat sürecinde de kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Mimari çizimi uygulamak konusunda uzman olan müteahhitlerin gözünden kaçabilecek tüm detayları, mimar gözlemi sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz.